Dożynki na pożegnanie lata

Kilka tysięcy mieszkańców powiatu łowickiego pożegnało wakacje w niedzielę 31 sierpnia w Kiernozi, gdzie odbyły się dożynki powiatowe. Największe tłumy pojawiły się przed wieczorem na koncertach gwiazd, którymi były zespół folkowy Turnioki oraz belgijski wykonawca, znany z Idola - Danzel.

Dożynki powiatowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Małgorzaty w Kiernozi. Mszę o godz. 11:30 celebrował bp łowicki Andzej Dziuba wraz z miejscowym proboszczem ks. Kazimierzem Fiksem oraz proboszczem z Sannik, ks. Stanisławem Dujką. Na granicy Kiernozi na biskupa czekał powóz zaprzężony w konie z prywatnej stajni w Gąbinie. Podczas modlitwy delegacje rolników z całego powiatu dziękowały za obfite plony, niosąc do ołtarza dary swojej pracy, m.in. warzywa, owoce, miód i chleb. Poświęcony został chleb i wieńce dożynkowe.

Po mszy świętej około godziny 12:30 w barwnym korowodzie dożynkowym przemaszerowano na plac dożynkowy na teren parku Łączyńskich. Korowód prowadziła kapela z Kiernozi, za nią szły poczty sztandarowe, żniwiarze i siewca, którym był Krzysztof Budnicki z Zamiar, dalej - członkowie zespołu "Kiernozianie", delegacje z wieńcami oraz starostowie dożynek, zespoły ludowe, orkiestra strażacka i zaproszeni goście.

Starościną dożynek w Kiernozi była Wioletta Zimecka z Woli Stępowskiej, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o pow. 51 ha, nastawione na produkcję mleczną, ma 50 sztuk bydła rzeźnego, 100 sztuk trzody chlewnej, ponadto pracuje zawodowo, jej hobby to fotografia, ma 3,5-letniego syna Kacpra. Starostą dożynek był Janusz Wasilewski z Jadzienia, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo o pow. 40 ha, nastawione na produkcję mleczną, ma 100 sztuk bydła mlecznego i rzeźnego, w 2003 roku otrzymał z rąk ministra rolnictwa medal Zasłużony dla rolnictwa, zaś w 2006 roku jego gospodarstwo zostało wyróżnione Złotą Wiechą. Ma dwóch synów, jest radnym gminy Kiernozia.

Po dotarciu przed estradę nastąpił symboliczny obrzęd przesypywania ziarna z przetoka do płachty siewca. Ziarno z tegorocznych zbiorów pod przyszłe zasiewy przesypywały osoby mające wpływ na życie rolników. Jako pierwszy ziarno przesypał bp łowicki Andzej Dziuba, po nim proboszcz z Kiernozi, proboszcz z Sannik, senator Przemysław Błaszczyk, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Ryszard Ogonowski, przedstawiciel wojewody Kazimierz Perek, Andzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej, starosta Janusz Michalak, przewodniczący Rady Powiatu Marcin Kosiorek, wójt gminy Kiernozia Zenon Kaźmierczak i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Stańczak. Następnie odśpiewano "Rotę".

Uczestnicy imprezy zostali zapoznani z tradycyjnym obrzędem dożynkowym, który zaprezentował Zespół Pieśni Ludowej "Kiernozianie". Konferansjerkę na estradzie prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kiernozi Bożena Olczak, która gwarę łowicką zgrabnie przeplatała kaszubską. Następnie wszyscy zebrani mogli podziwiać występy ludowych zespołów z zaprzyjaźnionych z łowickim powiatów, a zatem: zespołu ludowego "Motylki" z powiatu kartuskiego, duetu akordeonowego Roberta Klasy i Krystiana Driwy z powiatu kartuskiego. Potem zespół "Bystrzyca" z powiatu świdnickiego przedstawił program "Krakowiacy Zaborowscy z Lajkonikiem" oraz program dolnośląski "Z wizytą u Kurzawy".

Około godziny 16:30 rozstrzygnięty został konkurs Starosty Powiatu Łowickiego na dożynkowe wieńce. Przyznano równorzędne nagrody wszystkim zgłoszonym i wystawionym przed sceną wieńcom, które przygotowywały następujące wioski powiatu łowickiego: Bełchów z gminy Nieborów, Kocierzew Południowy, Parma z gminy Łowicz, Bielawy, Jackowice z gminy Zduny, miasto Łowicz oraz trzy wioski z gminy Kiernozia - Sokołów Towarzystwo, Zamiary i Wola Stępowska.

Następnie przewodniczący Rady Powiatu poprowadził konkurs na jak najdłużej trwające podbijanie piłki. Wygrał Rafał, który piłkę odbił 50 razy i przerwał tylko dlatego, aby nie zanudzać publiczności. Nagrodą były w tym konkursie piłki z wycinanką łowicką. Występ zespołu folkowego Turnioki rozpoczął się około godz. 17:00. Muzycy łączą muzykę góralską z innymi gatunkami, przede wszystkim z muzyką rockową, jak również z jazzem, rapem, reggae oraz muzyką klasyczną.

Na kiernozkiej estradzie przed 19 pojawił się gwiazdor muzyki europejskiej wypromowany przez program Idol Danzel, a właściwie Johan Waem z Belgii. W 2004 wylansował swój największy przebój "Pump it up". Danzel promuje się w muzyce pop i dance. Na ten koncert czekała i w większości specjalnie przyjechała młodzież.

Dla uczestników dożynek powiatowych przygotowano nie tylko atrakcje na scenie, ale również dookoła niej - na terenie całego parku Łączyńskich. Była aleja twórców ludowych, wśród których można było spotkać Mariannę Madanowską i Bronisławę Skwarną. Suto zastawione plackiem drożdżowym, chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi było stoisko Łódzkiego Ośrodka Doradctwa Rolniczego w Bratoszewicach. Posilić można się było także na stoisku przygotowanym przez gminę Nieborów. Panie częstowały tam nie tylko pysznym barszczem, ale również alkoholem własnej produkcji. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parmie wystawiały wyroby swoich członków. Prezentowane były również maszyny rolnicze. Stajnia "U Kowala" oferowała przejażdżki konne. Były karuzele, dmuchane zjeżdżalnie oraz stragany i mała gastronomia.

Eliza Błaszczyk
(Źródło Nowy Łowiczanin

Tagi:

Komentarze