Hafciarki nagrodzone

150 prac hafciarskich wykonanych przez 25 hafciarek w wieku od trzydziestu kilku do ponad 80 lat oceniano w III konkursie dla twórców ludowych z powiatu Łowickiego "Igiełkowe cuda", organizowanym przez GOK w Kocierzewie. Prace były różnorodne: obrazki w ramkach, poduszki, chusty, szale, elementy strojów (mankiety, paski, torebki, koszule i staniki), obrusy, serwety i fartuszki. Hafciarki za udział w konkursie zostały nagrodzone artykułami gospodarstwa domowego - kompletami garnków, sztućców, nieplamiącymi się obrusami z serwetami, nagrodami pocieszenia były dzbanki. Ekspozycja wykonanych haftem "Igiełkowych cudów" trwała w Boczkach tylko jeden dzień. Konkurs ten różni się od innych właśnie tym, że twórcy dają swoje prace do oceny, ale nie przechodzą one na własność organizatorów. Po jednodniowej wystawie hafciarki zabierają je.

W kategorii haft maszynowy pierwsze miejsce zajęła Zofia Czubak z Łowicza, II - Genowefa Woźniak z Rząśna i Leokadia Łacheta z Kocierzewa, III - Marianna Pietrzak z Kocierzewa, Wanda Teleman z Goleńska i Janina Zabost z Goleńska. Wyróźnienia otrzymały: Genowefa Miazek z Różyc, Helena Mucha z Różyc, Marianna Wieteska ze Strugienic, Janina Kuczek z Gągolina.

W kategorii haft ręczny jurorzy nie przyznali I i III miejsca, jedynie wyróżnienia i II miejsce - Mariannie Madanowskiej z Kocierzewa. Wyróżnione zostały prace Marianny Krawczyk z Boczek i Otylii Uczciwek z Goleńska.

W kategorii haft koralikowy I miejsce otrzymała Bronisława Skwarna z Chąśna, II - Marianna Pawłowska z Boczek, III miejsca nie przyznano. Wyróżnienia otrzymały trzy hafciarki: Teresa Foks z Łowicza, Agnieszka Zabost z Goleńska, Małgorzata Kosiorek z Kocierzewa.

Mirosława Wolska-Kobierecka
(Źródło Nowy Łowiczanin

Tagi:

Komentarze