Marianna Madanowska - z publikacji o artystach w Polsce

Pani Marianna Madanowska haftem zajmuje się od 13 roku życia. Ta umiejętność jest przekazywana w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jako jedna z nielicznych twórczyń ludowych haftuje ręcznie, czyli przy użyciu jedynie igły i naparstka. Prace Pani Marianny są szeroko znane. Jej projekty doceniła również popularna polska firma jubilerska, z którą podjęła współpracę.

Haftowanie to w Pani rodzinie tradycja. Co jeszcze zadecydowało, że będzie ją Pani kontynuować?
Skłoniła mnie do tego również chęć tworzenia czegoś nowego. Jeżeli powstaje nowy wzór czy też rzecz ozdobiona w sposób, jaki sobie wymarzyłam, sprawia mi to przyjemność. Satysfakcja jest wtedy, kiedy ktoś to dostrzega oraz wyraża uznanie i podziw.

Do kogo kieruje Pani swoje prace?
Moje prace są kierowane zarówno do ludzi młodych, jak i starszych. Każdy może je wykorzystać jako dodatek do ubrania, a także do wystroju wnętrza. Może to być również forma prezentu.

Na co zwraca Pani szczególną uwagę podczas pracy?
Korzystam głównie z takich tkanin, jak aksamit, płótna bawełniane, len, jeans, a także tkanin z dodatkiem tworzyw sztucznych. W mojej pracy zwracam uwagę na estetykę wykonania, dobranie właściwego wzoru do danej rzeczy i na kolorystykę. W moich projektach dużą rolę odgrywa region i sięganie do dawnych wzorów. Głównym motywem jest łowicka róża ze stroju ludowego. Pasjonuje mnie wymyślanie nowych wzorów i zastosowanie ich na ubiorach lub dodatkach do nich, które można nosić współcześnie.

Wszystkie swoje projekty wykonuje Pani ręcznie. To niespotykana obecnie umiejętność, ponieważ większość hafciarek korzysta z maszyn.
Haft ręczny jest w mojej rodzinie obecny od około 100 lat. W ten sposób haftowała moja mama, siostra dziadka, a także prababcia. Ja postanowiłam tę tradycję kontynuować, żeby nie zaginęła. Chętnie przekazuję tę umiejętność innym osobom.

Wzięla Pani udział w projekcie EFS "Agroarte". Jak uczestnictwo w nim przełożyło się na Pani działalność?
Projekt "Agroarte" pomógł mi na tyle, że łatwiej jest mi przy podpisywaniu umów o zlecenie czy umów o dzieło, a także ich negocjowaniu. Myślę, że takie projekty są przydatne i zawsze wnoszą coś nowego.

Jest Pani bardzo aktywną osobą. "Agroarte" nie był jedynym projektem, w którym brała Pani udział.
Tak, uczestniczyłam w projekcie finansowanym przez Unię Europejską "Zawód pamiątkarz" jako trener. Prowadziłam także warsztatu w muzeach i szkołach, uczyłam również grupę Szwedów w Sztokholmie i jestem ponownie zaproszona do Szwecji na takie warsztaty.

Czego Pani życzyć?
Moim marzeniem jest wystawa za granicą i współpraca z firmami podobnymi do firmy W. Kruk oraz projektowanie dla nich, a także promowanie naszego kraju poprzez oryginalne wzory i rzeczy.

Adres e-mail:
marianna.madanowska@gmail.com

Telefon:
(+48) 517-895-817

Strona internetowa:
www.marianna-madanowska.pl

Nazwa projektu POKL:
"Agroarte - promocja aktywności zawodowej na obszarach wiejskich - twórczość ludowa i rzemiosło artystyczne, edycja 1"
Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich
Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich


Projektodawca:
European Culture Consulting Culture Factory - wydawca magazynu "Purpose - Przedsiębiorczość w Kulturze"

Tagi:

Komentarze