Łowickie - twórcy ludowi (część publikacji dotycząca Marianny Madanowskiej)

Marianna Madanowska

Mieszka w Kocierzewie, prawdziwym zagłębiu hafciarskim dawnego Księstwa Łowickiego. Tu się urodziła i wychowała. Razem z mężem i czwórką dzieci ciągle mieszka na rodzinnym "placu". Haftować uczyła się od mamy i cioci - siostry dziadka. Obie były świetnymi hafciarkami o czym najlepiej świadczą zdobione kapy ich autorstwa, pieczołowicie przechowywane przez panią Marysię.

Pracowała w "Sztuce Łowickiej". Teraz haftuje w domu, najchętniej przed telewizorem, oglądając ulubione seriale. Pod ręką ma zawsze piętrzące się stosy kolorowych nici, igły, naparstki, próbki materiałów i odrysowane wzory. Przez gościnny dom Madanowskich przewija się wielu interesantów, czekających w długiej kolejce na zamówione chusty i szale, które są jej sztandarowymi wyrobami. Broszki z kocierzewską różą, haftowane przez panią Marysię, noszą elegantki nie tylko w Łowiczu, ale także w Warszawie, Poznaniu czy Łodzi. Parafia kocierzewska od zawsze słynęła z wprowadzania wszelkich nowinek w dziedzinie ubioru ludowego. Pani Maria podtrzymuje godnie tę tradycję. Po modzie na broszki, z powodzeniem wprowadziła modę na haftowane łowickie krawaty. Cieszą się one olbrzymią popularnością szczególnie wśród samorządowców i polityków.

Pani Maria jest jedną z niewielu hafciarek ręcznych w Łowickiem, bo choć większość kobiet potrafi ręcznie haftować, to pozostają one jednak przy hafcie maszynowym.

Jej mistrzowsko cieniowane hafty zainspirowały projektantkę Annę Orską z firmy jubilerskiej W. Kruk do powstania unikatowej kolekcji Łowickie. Hafty na jedwabiu. Jest ona połączeniem tkanin oraz różnych odmian srebra. Wyhaftowane przez panią Mariannę typowo łowickie motywy kwiatowe - bratki, niezapominajki, róże - na szlachetnym surowym jedwaiu i oprawione w srebro, zyskały odświeżoną postać, nowoczesny i modny wizerunek.

Artykuł ten jest częścią publikacji Starostwa Powiatowego w Łowiczu z 2007 roku pt. "Łowickie. Twórcy ludowi. Szlak dziedzictwa kulturowego ziemi łowickiej." autorstwa Magdaleny Bartosiewicz i Justyny Słomskiej (ISBN 978-83-61034-20-9).

Tagi:

Komentarze